Commandants

COMMANDANTS

1ST BATTALION
Lt Col G S N Richardson DSO*                                                    16.02.1944 – 30.05.1949
Lt Col J W Stephens DSO                                                             01.06.1949 – 28.06.1951
Lt Col A A B Harris-Rivett DSO                                                  29.06.1951 – 14.02.1952
Lt Col G P Rickord DSO                                                                02.05.1952 – 30.04.1955
Lt Col S P M Kent CBE                                                                  01.05.1955 – 30.04.1958
Lt Col M A Ormsby MC*                                                               01.05.1958 – 21.10.1960
Lt Col H G W Shakespear MC                                                      22.10.1960 – 18.04.1963
Lt Col J B Clements OBE MC*                                                    19.04.1963 – 24.10.1965
Lt Col E D Smith DSO MBE                                                        25.10.1965 – 27.04.1968
Lt Col D R Wood                                                                            28.04.1968 – 27.04.1970
Lt Col J L Chapple MBE MA                                                       28.04.1970 – 09.05.1972
Lt Col D J Willoughby MC                                                          10.05.1972 – 24.10.1975
Lt Col M J Smith                                                                           25.10.1975 – 01.09.1978
Lt Col P R Duffell MC                                                                  01.09 1978 – 06.03.1981
Lt Col P A Little MA                                                                     06.03.1981 – 14.10.1983
Lt Col N M Haynes MBE                                                            14.10.1983 – 22.03.1986
Lt Col R M Venning                                                                     22.03.1986 – 03.10.1988
Lt Col H S Gates                                                                           03.10.1988 – 12.03.1991
Lt Col W F Shuttlewood MBE                                                   13.03.1991 – 14.09.1992

2ND BATTALION
Lt Col E G Woods DSO MBE                                                  21.08.1948 – 01.09.1949
Lt Col A K Crookshank OBE                                                   20.12.1949 – 14.12.1952
Lt Col G S N Richardson DSO*                                              15.12.1952 – 25.11.1955
Lt Col A W L Vickers DSO OBE                                             26.11.1955 – 19.05.1958
Lt Col P Kemmis Betty MC                                                    20.05.1958 – 30.09.1960
Lt Col M P F Jones DSO                                                         01.10.1960 – 03.04.1963
Lt Col D F Neill OBE MC                                                        04.04.1963 – 21.12.1965
Lt Col A B Harrison MBE                                                       22.12.1965 – 08.07.1968
Lt Col J O Lawes MC                                                               08.07.1968 – 31.05.1971
Lt Col P T Bowring                                                                  01.06.1971 – 20.05.1974
Lt Col H Rose                                                                           21.05.1974 – 27.09.1976
Lt Col J L Parkes                                                                     28.09.1976 – 15.11.1978
Lt Col B C Jackman OBE MC                                               16.11.1978 – 15.10.1981
Lt Col V J Beauchamp                                                            16.10.1981 – 19.04.1984
Lt Col J S Brewer MBE                                                          20.04.1984 – 13.11.1986
Lt Col A McNeil                                                                       14.11.1986 – 20.06.1989
Lt Col C P Lavender MVO                                                     21.06.1989 – 14.09.1992

2ND GOORKHAS
Lt Col W F Shuttlewood MBE                                             14.09.1992 – 30.06.1994